Przepraszamy, ta strona nie będzie działać poprawnie na Twojej przeglądarce :( Polecamy użycie: Firefox, Chrome, Safari lub Edge.

Witamy w Dolinie Tumilu! 💛 Darmowa dostawa od 150 zł. 💛 Wysyłka w 24 godziny

Gdy rodzice przekraczają granice, czyli jak dbać o emocje w Święta

Napisane przez: Marta Dahlig

|

|

Czas czytania 3 min

Święta to dla nas wszystkich czas radości, miłości i rodzinnego ciepła. Przynajmniej w teorii. Bo dla wielu osób to też okres, gdy pod wpływem presji i oczekiwań rodziny, możemy  nieświadomie przekraczać granice swoich dzieci. 


Chcąc zaprezentować "odpowiedni" obraz rodziny, często wymagamy od dzieci zachowań, które są dla nich niewygodne, nienaturalne lub stresujące. To może być wymuszenie udziału w rodzinnym kolędowaniu, kiedy dziecko woli cichą zabawę w kącie, czy oczekiwanie, że z entuzjazmem będzie witać się z tuzinem nieznanych cioć i wujków. 

Kiedy wstydzisz się zachowania dziecka…

Możesz czuć presję, by Twoje dziecko zachowywało się "odpowiednio" w towarzystwie innych. Gdy  robi coś, co krewni uznają  za niestosowne, możesz czuć wstyd lub złość. I to wszystko jest ok, ALE… Problem pojawia się, gdy  Twoje emocje działań, których celem jest zaspokajanie oczekiwań innych, a które naruszają granice dziecka. Zmuszanie do uścisków z krewnymi, jedzenia niechcianych potraw czy uczestnictwa w grach, które je stresują, to tylko kilka przykładów.

 

Zadowolenie innych kosztem dziecka

Często rodzice ulegają pokusie zmuszania dzieci do określonych zachowań, by zadowolić innych członków rodziny. "Pokaż babci, jak pięknie śpiewasz", "Daj wujkowi buziaka" – to zdania, które mogą wydawać się niewinne, ale w rzeczywistości zmuszają dziecko do bycia kimś, kim nie jest, ignorując jego uczucia i potrzeby.

 

Uczenie szacunku czy naruszanie granic?

Ważne jest, aby odróżnić uczenie dziecka szacunku do innych od narzucania mu zachowań, które naruszają jego granice. Szacunek powinien być wzajemny. Dziecko, które czuje się szanowane, samo zacznie okazywać szacunek innym. Zmuszanie go do okazywania uczuć czy zachowań, które są dla niego niewygodne, nie uczy szacunku, a jedynie posłuszeństwa.

Spełnianie oczekiwań rodziny to nie jest obowiązek Twój... ani Twojego dziecka.

OK, to co możesz zrobić?

 

Bycie asertywnym wobec rodziny podczas świąt może być trudne, zwłaszcza gdy chodzi o ochronę granic swojego dziecka. Oto kilka praktycznych sposobów, dzięki którym jako rodzic możesz wzmocnić swoją asertywność i lepiej chronić swoje dziecko przed niepotrzebnym stresem i naciskami ze strony rodziny.

Przede wszystkim pamiętaj: "Zachowanie mojego dziecka nie świaczy o mnie"

1. Ćwiczenie Asertywnej Komunikacji

 • Cel: Rozwijanie umiejętności jasnego i stanowczego wyrażania swoich poglądów i potrzeb.

 • Jak to zrobić: Przygotuj się na potencjalne dyskusje z rodziną. Wypracuj i przećwicz kilka kluczowych zdań, które jasno wyrażają twoje i twojego dziecka stanowisko, np. "To miłe, że upiekłaś z myślą o naszej wizycie to ciasto, ale nie przymuszaj mojego dziecka do jedzenia".

2. Ustalanie Granic Przed Spotkaniem

 • Cel: Zapobieganie konfliktom poprzez wcześniejsze ustalenie granic.

 • Jak to zrobić: Przed świętami porozmawiaj z rodziną o oczekiwaniach względem spotkania. Wyraźnie zaznacz, jakie zachowania są dla ciebie i twojego dziecka akceptowalne, a jakie nie.

3. Tworzenie Sojuszy w Rodzinie

 • Cel: Budowanie wsparcia wśród krewnych.

 • Jak to zrobić: Znajdź osoby w rodzinie, które rozumieją twoje podejście i poproś je o wsparcie podczas spotkań. Może to być partner, brat, siostra czy bliski krewny.

4. Ćwiczenie Uważności i Zarządzanie Emocjami

 • Cel:Utrzymanie spokoju i jasności umysłu w sytuacjach stresujących

 • Jak to zrobić: Codziennie poświęć kilka minut na medytację lub ćwiczenia oddechowe. Możesz w tym celu skorzystać z różnych świetnych aplikacji na telefon - szczególnie polecamy Calm oraz Headspace.

  Skoncentruj się na obecnej chwili i swoim oddechu. Pamiętaj, że myśli są jak chmury na niebie - przypłyną i odpłyną. Możesz je obserwować, ale nie musisz za nimi podążać.  :) Regularne praktykowanie uważności pomoże ci zachować równowagę emocjonalną i zwiększy Twój spokój w interakcjach z rodziną.

5. Przygotowanie Planu B

 • Cel: Zapewnienie sobie i dziecku możliwości wycofania się z sytuacji, która staje się zbyt stresująca.

 • Jak to zrobić: Ustal z dzieckiem sygnał, który będzie oznaczać, że potrzebuje przerwy lub chwili spokoju. Może to być umówiony gest lub słowo. Upewnij się, że masz plan, jak spokojnie wyjść z sytuacji, gdy to będzie konieczne.

Zachowanie równowagi między oczekiwaniami rodzinnymi a szacunkiem do granic dziecka może być trudne, ale jest niezwykle ważne. Pamiętaj, że Twoje dziecko ma prawo do własnych uczuć i granic, a Twoim zadaniem jest je wspierać i chronić. Święta są idealnym czasem, by nauczyć się tego, jak ważna jest empatia, szacunek i wzajemne zrozumienie w rodzinie.

 

Pamiętaj, że twoje dziecko obserwuje i uczy się od ciebie, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach społecznych. Bycie asertywnym i ochrona jego granic to nie tylko twoja rola jako rodzica, ale też cenna lekcja dla dziecka, jak szanować siebie i innych.

Jeśli chcesz pokazać dziecku, że kochasz i wspierasz je bezwarunkowo, przeczytajcie razem “Ty” i “My” - książki o akceptacji siebie, o tym, że każde dziecko jest wyjątkowe, oraz o bezwarunkowej miłości, jaką dziecko otrzymuje w relacji z kochającym opiekunem. 

Podobne wpisy